Usg piersi podstawowa profilaktyka


Jesteś panią w wieku między 20. a 30 rokiem bycia?
I pewnie istniejesz w przeważa? Gdy oczywiście, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Regularne badania umożliwiają wykryć zmiany, jakie w perspektywy mogą przemienić się w zagrażający życiu nowotwór- dbaj o aktualnym!

USG piersi – na czym toż liczy?
Sonomammografia to pytanie ultrasonograficzne, które liczy na obrazowaniu wnętrza piersi za usługą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez ludzkie ucho. Sprowadzane z układu USG trafiają do pytanych tkanek, a dalej uwolnią się od nich i przekazują do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są robione w napędy elektryczne, co na monitorze monitora dostępne istnieje jak obraz. Tak dokładnie można określić działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak przebiega badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest kompletnie wygodne oraz bezbolesne. Może istnieć sprawiane nawet u osoby w chce oraz karmiących piersią, a fale dźwiękowe przesyłane przez układ do USG w przeciętny metoda nie uszkadzają tkanek. Stąd takie pytanie chyba żyć kilkakrotnie powtarzane. Badanie jest następująco:

pacjentka dzieli się od pasa w obfitość i montuje na plecach na kanapie z dłońmi założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę instrumentu i przykłada ją do piersi pacjentki, następnie trochę nią przekłada po badanym regionie.
W przebiegu USG pytane są obie piersi wraz z węzłami chłonnymi osiągającymi się w otworach pachowych. Wszystkie złapane w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie wymierzone i zaprezentowane. Liczną właściwość istnieje obecne ,iż nie liczymy na wynik badania, bowiem stanowi on robiony na dziś w trakcie wizyty.

USG piersi – czy sprawa się przygotować do testowania?
Poszukiwanie wtedy nie wymaga żadnych właściwych przygotowań. Zorganizować je zasobna w jakiejkolwiek fazie cyklu menstruacyjnego, choć radzi się, aby USG piersi było wystawiane bezpośrednio po terminie. Wtedy piersi są jeszcze gładkie i nieobolałe, oraz w kolejnej połowie cyklu trafia do wymian w roli hormonalnej, co może utrudnić przeprowadzenie badania.

Rozpoczęcie poszukiwanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, dokonany przez lekarza radiologa. W jego trakcie pojawią się zapytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, zażywane preparaty (w tymże hormony), choroby piersi piszące w linii, przebyte porody oraz odżywianie piersią i przebyte w historii operacje. Owszem stanowi oraz wynieść ze sobą wyniki ostatnich badań (np. USG lub mammografii), o ile takie doświadczenia posiadamy. Dzięki nim bogata zobaczyć, czy znalezione podczas poszukiwania łagodne guzki powiększyły się czy zmieniły swój cel.

USG piersi – co wykrywa?
Ultrasonografia umożliwia nam wykryć zarówno zmiany łagodne, kiedy dodatkowo we wczesnym okresie nowotwory złośliwe. Badanie USG świetnie przypisuje się do dbania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często wychodzących u młodych kobiet.

Gruczolakowłókniak to prosty nowotwór piersi w perspektyw guzka. Zapewne posiadać inne rozmiary od paru, kilkunastu milimetrów do nawet mało centymetrów. Występuje sam lub w sekcjach. Często jest wyjątkowy kształt. Jest silny lub elastyczny, to da się prowadzić pod palcami. Gruczolakowłókniak regularnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie stanowi kluczowy. W nietypowym przykładzie może zawierać dolegliwości bólowe także chodzi go rozmieścić. Choć zmiany te wcale stają się zmianami złymi wtedy powinien je uważać. Najskuteczniejszym lekarstwem do dbania jest oczywiście USG. Ślubna powinna zgłaszać się na doświadczenie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli wykryto obok niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jakże zwłaszcza je pisać?
Na ważne USG piersi osoba powinna dobrać się między 20. a 30. rokiem mieszkania, i później powtarzać je mniej więcej co 2 lata. Po przejściu 30-tki badanie należy prowadzić już zupełnie co 12 miesięcy. Natomiast jak w byłych badaniach lekarz znalazłeś jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka jest obciążony wywiad rodzinny toż chodzi przekształcać je regularnie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – jak warto się udać na doświadczenie?
Wezwaniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycje/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana pozycji/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród krewnych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Doświadczona lub gotowana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Wiedza do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – lub może mammografia?
Dziwisz się czytając ten artykuł- czy zamiast USG nie daleko byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które spośród tychże badań stanowi czynniejsze? Suma jest następujaca: piersi młodych żon są w grupie przygotowane z tkanki gruczołowej, jaka w mammografii rentgenowskiej nie jest głęboko widoczna. Stąd piersiom młodych dam o utkaniu gruczołowym dedykowane jest poszukiwanie ultrasonograficzne. Chociaż w późniejszych latach bycia gruczoł ustępuje miejsca tkance tłustej również wtedy lepszym zwolnieniem będzie obecnie mammografia. Pamiętajmy- nie przedstawia to, że USG piersi jest próbowaniem przeznaczonym wyłącznie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – zaś może rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, zwane podobnie jako mammografia rezonansu magnetycznego toż pojedyncze spośród najprawdziwszych pytań w diagnostyce nowotworów piersi. Leczy na całkiem nowej podstawie niż USG czy mammografia. Wykorzystuje się w nim bowiem wielkie pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i oświetlenia rentgenowskiego. Energia zachodząca w trakcie pytania jest zmieniana w obraz ważny na ekranie, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę także stwierdzić jej budowę czy stopień unaczynienia. Jednak należy o samym myśleć, iż nie każda osoba będzie potrafiła takie doświadczenie zrealizować.

Przeciwskazaniem do przeprowadzenia badania u pacjentki, będzie mienie w ciele wszelkich metalowychprzedmiotów. Chodzą do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zewnętrznego w oku lub metalowego klipsa w czaszce. Także u ślubnych w przeważa rezonans magnetyczny wymaga istnieć przedstawiany z głęboką ostrożnością i owszem wtedy, gdyby jest to zupełnie konieczne. Tego modelu przeciwskazań nie pamięta przy USG. Generalnie, jako prawdziwe spośród wszelkich tanich metod ustalania jest ono w sum bezpieczne.

USG piersi – jakie są różnice pomiędzy mammografią?
Mammografia i USG piersi to dwa nowe badania, które winnym się wzajemnie uzupełniać zaś nie stanowić dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi jest często osobę mikrozwapnień, a ostatnie pewne będą tylko w mammografii. Badanie ultrasonograficzne natomiast pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich okoliczności obecnie nie daje mammografia.Co dużo za pomocą USG jesteśmy w kształcie rozpoznać zmianę łagodną z złośliwej, litą od niegroźnej dla zdrowia torbieli. I badanie mammograficzne szybko na obecne nie pozwala. Zatem co raz częściej stare osoby po mammografii i owszem powodowane są na USG piersi. Dopiero oba poszukiwania w wymieszaniu ze sobą dają bowiem doskonały obraz sytuacji. I tymże jednym USG piersi jest przesunięte do kobiet w wszystkim wieku!

USG piersi – miłe dla pań w ciąży
U osób w ciąży raka piersi bada się nawet 7 miesięcy później w zestawieniu do pań, jakie nie są w przeważa. Rozpoznanie nowotworu otrzymuje się w znacznie mocnym stadium, to automatycznie pogarsza się okazje na wyleczenie. I istnieje przekonanie, że obok pań w chce oraz karmiących piersią nie ma konieczności wykonywania USG piersi, gdyż wyczuwalne w piersiach guzki brane są przez niektórych lekarzy jako wyraz fizjologiczny, występujący ze wymian hormonalnych towarzyszących ciąży. A prawo jest taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, natomiast obok wszystkiej przyszłej mamy, tak toż kiedy u panie nieistniejącej w przeważa USG piersi winno stanowić pełnione rutynowo.

Zespół specjalistów z Polskiego Stowarzyszenia Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego również Polskiego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników zaleca, aby u wszystkich ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było czynione w Plus bądź II okresie ciąży. Oraz u młodszych kobiet (poniżej 35. roku istnienia), bez klinicznych objawów choroby piersi oraz bez obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w trendzie raka piersi należy pomyśleć wykonanie USG piersi oczywiście indywidualne w Oraz akceptuj II trymestrze ciąży. W losie stwierdzenia niepokojących zmian klinicznych w końcu piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) odpowiednie jest ale zrobienie każdych koniecznych badań diagnostycznych, jakie stanowią wykluczyć raka piersi. Należą do nich: USG piersi, mammografii (z ochroną macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi i biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko razem ze standardami podstawowymi w wypadku osób niestanowiących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – wymieszane z biopsją
Biopsję najlepiej osiąga się pod ochroną USG, ponieważ dzięki temu chwyt jest zgodny także akceptuje na dobór najodpowiedniejszej próbki do pytania. Liczy na uzyskaniu podejrzanych komórek lub tkanek. W trakcie badania są one nakłuwane igłą o innej tusz i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Wypracowany w ostatni forma materiał znajduje na szkiełko, a dalej do laboratorium, gdzie istnieje sprawdzany przez patologa. Lekarz że wyciągnąć biopsję cienko- lub gruboigłową w zależności od poziomu nieprawidłowej tkanki także jej postawienia.

USG piersi – jak interpretować wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do gier wyników sonomammografii korzysta się wypracowaną przez Własne Stowarzyszenie Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się rzeczywiście w Polsce od 2010 roku. Wypracowane standardy na współczesnej ocen pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi i terminologię nieprawidłowych kolei w piersiach. W ocen BIRADS liczy się pod uwagę fakty morfologiczne budowy piersi i żyjących w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej możemy poznać zmiany proste od potencjalnie złośliwych. Zawiera ona rzadko informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych natomiast w przypadku zmian o nietypowym odcieniu propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można poświęcić do poszczególnej spośród 7 kategorii zgodnie z klasyfikacją BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, iż wiadomościach jest zbytnio kilkoro. Żeby móc wystawić diagnozę, konieczne są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza koniec prawidłowy. W próbowaniu nie zaobserwowano żadnych niepokojących zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że pytanie wykazałoby łagodne kolei w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zaliczone do grupie 2 nie wymagają przeprowadzania dodatkowych badań obrazowych, a tylko regularne kontrole.
Kategoria BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany prawdopodobnie spokojne o zagrożeniu złośliwości prostszym niż 2%. W relacji od wieku pacjentki dodatkowo jej osobistych preferencji, a również obciążeń rodzinnych lekarz może polecić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy czy biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że pytanie wykazałoby zmiany podejrzane, które co rzeczywiście nie są świetnych cech nowotworu złośliwego, ale jakich ryzyko złoślwośc sięga od 2 do 90%. W takim przykładu niezbędne jest zrealizowanie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W relacje z końcu zalecane jest dalsze postępowanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany, których ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przypadku robi się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub zewnętrzna chirurgiczna) oraz onkologicznej oraz myśli najlepszą formę leczenia.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, uznany za pomocą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym okresie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie poszerzała swoje piersi. Rak piersi stanowi w sumy wyleczalny, o ile zostanie odpowiednio wcześnie wykryty! Odkryj swoje piersi! Nie daruj się zaskoczyć rakowi!

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *