Nieurazowy obrzęk kończyn – powody

Napuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi świadczyć o urazowej etiologii jej dysfunkcji. Jeżeli nie znamy powodu zmian w ruchomości i jej wyglądzie powinniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny i czucie. Lekarz powinien także zebrać odpowiedni wywiad. Sporo chorób współistniejących może być powodem obrzęku. Najczęstszą przyczyną, szczególnie u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najczęstszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Wielokroć ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego rodzaju zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Osoby starsze często mają źle funkcjonujący układ termoregulacji. W ich przypadku choćby chwilowa ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może powodować kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą stwarzać obrzęki kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

https://krakow.bodymove.pl/supinacja/

Nadmierne zbieranie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niepowiązana z urazem, w której zauważymy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej opuchnięcie lub zaczerwienienie powinna wzbudzać nasz niepokój. Najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji winniśmy jak najszybciej udać się do lekarza by otrzymać skierowanie na niezbędne badania. Niewłaściwie działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to zaistnienie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze znaczniejszej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Zatem trzeba działać szybko i zdecydowanie. Jedynie takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *